Zarezerwujcie czas! Jeszcze w tym tygodniu czeka nas najprawdziwsza „noc spadających gwiazd”
Amatorzy obserwowania nocnego nieba mają się bardzo dobrze ostatnimi czasy. Dopiero mogliśmy oglądać zaćmienie Księżyca, wielką opozycję Marsa, a już teraz przyszła pora na jedną z najbardziej spektakularnych nocy spadających gwiazd w całym roku kalendarzowym. 

Tym razem nawiedzą nas tzw. Perseidy. Wprawdzie są one aktywne już od 17 lipca i pozostaną takie aż do 24 sierpnia, to jednak ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Możemy się więc ich spodziewać już w najbliższą niedzielę. 

Perseidy to rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Każdego roku w tym właśnie czasie przecina on drogę Ziemi, fundując nam tym samym niezapomniany spektakl. 

Perseidy należą do najbardziej aktywnych rojów meteorów. Szacuje się, że Zenitalna Liczba Godzinna (ZHR) - czyli liczba spadających gwiazd, jaką możecie wypatrzyć na nocnym niebie w ciągu godziny - może wynieść nawet 100. Będzie więc na czym zawiesić oko. 

Jedyne co nam na ten moment pozostaje, to mieć nadzieję, że pogoda będzie nam sprzyjać, a niebo będzie wolne od chmur. Jeśli chcecie, aby wasza obserwacja miała najlepsze efekty, to najlepiej oddalcie się od dużych ośrodków miejskich, które emitują największe zanieczyszczenie światłem. Do obserwacji warto wybrać też jakieś wzniesienie, aby las - lub inne przeszkody - nie zasłaniały nam widoku. 

Obserwacji najlepiej dokonywać około godziny 2 w nocy, kiedy jest najciemniej. Jednak o 22 również uda wam się coś wypatrzyć. 

Radiant roju - a więc miejsce, z którego meteory „wypadają” - znajduje się w okolicach gwiazdosbioru Perseusza. Tam też musicie kierować swój wzrok, aby wyłowić najwięcej spadających gwiazd. 
15 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 08 sierpnia 2018 o 14:08 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef