Tak wygląda 5 najbardziej uzależniających substancji na świecie
Zastanawiacie się, jak to wszystko wygląda? Zapraszamy dalej. Potencjał każdej substancji został oceniony na podstawie trzech różnych czynników: uzależnienia fizycznego, uzależnienia psychicznego oraz przyjemności, jaką niesie z sobą zażywanie danego środka. Każdy narkotyk miał również punktację. Oceniano je w skali od 0 do 3, gdzie 3 to najwyższy wynik a 0 to najniższy. Zaczniemy od substancji, która zdaniem ekspertów, uzależnia najmniej:

5. Alkohol
Oczywiście na liście znajdują się również legalne używki, a nie tylko nielegalne. Alkohol otrzymał notę 1,9 pkt na 3 możliwe. W trakcie swojego działania używka ta wchodzi w interakcję z mózgiem, dzięki czemu wywołuje poczucie przyjemności i błogości. 

4. Barbiturany
Barbiturany to potoczna nazwa pochodnych kwasu barbiturowego. Środki te szczególnie popularne były w USA na przełomie lat 50-tych i 70-tych. Przepisywane były, jako leki nasenne, znieczulające oraz przeciwpadaczkowe. Ludzie szybko odkryli jednak inne objawy działania leków i w ten sposób barbiturany stały się bardzo popularne wśród młodzieży. Przy niskich dawkach mogą wywoływać stan euforii. Barbiturany otrzymały 2 pkt. na 3 możliwe. 

3. Nikotyna
Nikotyna to główna substancja, która trafia do organizmu w trakcie palenia tytoniu. Jej efekty pojawiają się szybko, jednak równie szybko znikają. Dlatego tak wielu ludzi pali papierosy z dużą częstotliwością. Papierosy działają na palaczy uspokajająco i wywołują uczucie błogości. Nikotyna otrzymała 2,2 pkt. na 3 możliwe. 

2. Kokaina
Kokaina to substancja, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ważny element popkultury i tzw. narkotyk premium - ze względu na swoją wysoką cenę. W ciągu kilku sekund od zażycia mózg zalewany jest ogromną dawką dopaminy. Uczucie przyjemności jest tak wielkie, że zwierzęta w trakcie eksperymentu często wybierały kokainę zamiast jedzenia, przez co padały z głodu. Kokaina otrzymała 2,4 pkt na 3. 

1. Heroina
Pewnie wielu z was spodziewało się tej właśnie substancji na pierwszym miejscu. Heroina przekształcana jest w ludzkim organizmie na morfinę, która z kolei bardzo silnie oddziałuje na ośrodek nagrody. Heroina otrzymała 3 pkt. na 3 możliwe. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 25 lipca 2019 o 20:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef