Potężna burza słoneczna już niebawem uderzy w Ziemię, jej skutki mogą być katastrofalne
Amerykańska agencja kosmiczna NASA wydała prognozę na 31 lipca i 1 sierpnia. Według ich pomiarów w tych dniach do  Ziemi może dotrzeć naprawdę silna burza słoneczna, która potencjalnie jest w stanie zagrozić całej elektronice znajdującej się na powierzchni naszej planety. Widzicie więc, że sprawa jest całkiem poważna. Czym jednak jest burza słoneczna i dlaczego jest tak groźna? 

Kiedy na Słońcu mają miejsce tzw. burze słoneczne, dochodzi do koronalnych wyrzutów masy, przez co od naszej gwiazdy centralnej oddzielają się ogromne obłoki plazmy, które wyrzucane są w przestrzeń kosmiczną i docierają m.in. do Ziemi. Tutaj zatrzymują się na magnetosferze, przez co powstaje burza magnetyczna. Ta z kolei jest bardzo niebezpieczna dla wszystkich urządzeń elektronicznych. W najlepszym wypadku może zakłócić ich działanie, a w najgorszym poważnie je uszkodzić, powodując potężne straty na całym świecie. 

Burza słoneczna powoduje jednak również powstawanie zorzy polarnej. Jeśli jej moc jest wyjątkowo duża, kolorowe smugi na nocnym niebie można ujrzeć nawet gdzieś na południu Polski, choć nie zdarza się to często. W nadchodzących dniach radzimy więc wypatrywać zorzy, szczególnie na północy naszego kraju, gdzie prawdopodobieństwo jej pojawienia się jest najwyższe. 

Najpotężniejsza tego typu burza miała miejsce w 1859 roku około 1 września. Eksperci szacują, że gdyby dzisiaj zdarzyło się coś podobnego, to w samych Stanach  Zjednoczonych straty mogłyby kosztować nawet 2 biliony dolarów. Obecna burza na pewno nie będzie miała takiej mocy, więc możecie spać spokojnie. Jeśli jednak jakieś urządzenia elektroniczne będą działały nieprawidłowo, to już znacie przyczynę. 
11 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 31 lipca 2019 o 21:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef