Opublikowano wideo na którym widać, jak Elisabeth Revol o własnych siłach opuszcza helikopter w Islamabadzie
Elisabeth wylądowała na lotnisku w Islamabadzie kilka minut temu.Himalaistka porusza się o własnych siłach i zostanie przetransportowana do szpitala specjalizującego się w leczeniu odmrożeń.
14 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 28 stycznia 2018 o 13:01 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://www.facebook.com/pakmountainnews/

Komentarze

Zobacz również

Szokujący raport z wyprawy na Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz zginął, bo przecenił swoje możliwości
Według "American Alpine Journal", Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz stanęli na Nanga Parbat w półmroku 25 stycznia 2018 roku. Właśnie zaszło słońce, a organizm Mackiewicza źle znosił wysokość powyżej 8 tysięcy metrów. Wcześniej jednak oboje podjęli decyzję o próbie zdobycia szczytu. W trakcie zejścia Mackiewicz wyznał Revol, że już praktycznie nic nie widzi. Trzymał się jej ramienia, a ona prowadziła. Zażył 4 tabletki leku przeciw chorobie wysokościowej, co poprawiło na chwilę jego sytuację, ale jednak nie wystarczyło. Na wysokości 7280 metrów n p.m. organizm odmówił mu posłuszeństwa.

Elisabeth podjęła decyzję o zostawieniu go już po rozmowach, w których zapewniono ją, że po Mackiewicza przyleci helikopter, ale ona musi iść, bo helikopter jest w stanie wziąć tylko jedną osobę. "Mackiewicz był całkowicie wyczerpany, miał obrzęk płuc, odmrożenia i nie był w stanie już dalej się poruszać" - czytamy w raporcie magazynu, który podjął się ustalenia przyczyn tragedii z początku tego roku. W styczniu cała Polska żyła dramatyczną akcją ratunkową, w wyniku której polskim himalaistom ostatecznie udało się uratować wyczerpaną Francuzkę.

Publikacja "American Alpine Journal" uznaje podważane wcześniej zdobycie szczytu, co było życiowym marzeniem Mackiewicza. Prestiżowe pismo pisze też, że sama Revol w chwili odnalezienia była już w bardzo ciężkiem stanie, a w trakcie zejścia miała halucynacje, że ktoś podał jej ciepłą herbatę, ale w zamian żądał jednego buta. Elisabeth zdjęła go i dopiero po pięciu godzinach uświadomiła sobie swój błąd. Jej palce u lewej stopy były tak odmrożone, że musiano je później amputować.
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 10 października 2018 o 13:10 przez kwiatlotosu
Źródło: http://publications.americanalpineclub.org/articles/13201214680/Nanga-Parbat-Second-Winter-Ascent-First-Complete-Ascent-of-Northwest-Face-and-Rescue
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 05 marca 2018 o 11:03 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1806278882750874&id=161618080550304
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 08 lutego 2018 o 22:02 przez Defdef
Adam Bielecki miał wypadek. Spadł na niego kamień
O zdarzeniu poinformował kierownik wyprawy na K2 Krzysztof Wielicki w rozmowie z TVN24. Według jego relacji, na himalaistę spadł kamień, który uderzył go w czoło i nos. Został sprowadzony przez kolegów z ekipy do bazy. Przez cały czas był przytomny. Obrażenia wymagały szycia, ale  zdrowiu himalaisty na obecną chwilę nie zagraża niebezpieczeństwo. Wypadek Bieleckiego na pewno utrudni realizację planów zimowego wejścia na K2. Nie tak dawno, Bielecki sam był członkiem ekipy ratunkowej, która uratowała francuską wspinaczkę spod Nanga Parbat.
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 07 lutego 2018 o 14:02 przez kwiatlotosu
Źródło: Krzysztof Wielicki; https://www.facebook.com/adambieleckiteam/
Żona Mackiewicza zaorała hejterów! Jej odpowiedź na internetowe ataki wygrała internet
W piątek Anna Solska, życiowa partnerka zaginionego na Nanga Parbat himalaisty Tomasz Mackiewicza, poinformowała na jego fanpejdżu, że polski rząd  podjął decyzję o całkowitym pokryciu kosztów ratunkowych. Pod wpisem pojawiły się komentarze o skandalicznej treści. Żona Mackiewicza postanowiła na nie odpowiedzieć: "Proszę o powstrzymanie się od złych i nieludzkich komentarzy na tej stronie. Tomek zawsze pomagał innym, dawał z siebie wszystko każdemu, niewiele albo nic nie zostawiając sobie. Brał na siebie cierpienia innych i każdemu w cierpieniu starał się ulżyć. Nie miał nic w znaczeniu materialnym. Całe życie bardzo ciężko pracował. Podobnie jak ja. Wszelkie zgromadzone środki zostaną przeznaczone dla dzieci, a także na wspieranie tych, którzy tej pomocy potrzebują" - napisała.
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 05 lutego 2018 o 10:02 przez kwiatlotosu