Niebezpieczny owad zmierza do Polski - wystarczy jedno użądlenie, aby zabić człowieka
Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim upały, mieszkania zwalniane przez studentów i całe hordy owadów. Chociaż w sumie, poza mieszkaniami studentów, to wszystko mamy już teraz. Jeśli w ostatnich dniach wybraliście się wieczorem nad wodę lub do lasu, to na pewno przekonaliście się na własnej skórze, z jaką plagą komarów mamy obecnie do czynienia - a będzie tylko gorzej. 

Pozostańmy więc przy owadach, jednak z komarów płynnie przejdźmy do tych nieco bardziej niebezpiecznych. Okazuje się bowiem, że do Polski zbliża się coś, co będzie stanowiło zagrożenie dla ludzi dorosłych, dzieci oraz starców. W samej Japonii - skąd owad m.in. pochodzi - za sprawą jego użądlenia ginie prawie 50 osób rocznie. 

Mowa o szerszeniu azjatyckim - Vespa mandarinia. My w Polsce mamy do czynienia z łagodniejszą wersją szerszenia - Vespa velutina nigrithorax. Nie jest on nawet w połowie tak niebezpieczny, jak jego azjatycki kuzyn. 

Szerszeń azjatycki jest w stanie tylko jednym użądleniem zabić dorosłego człowieka. Jego jad jest silniejszy od jadu szerszenia europejskiego. Najgorsze jednak jest to, że Vespa velutina nigrithorax pojawił się już na Starym Kontynencie, gdzie przywędrował aż z odległych Chin. 

Stanowi on nie tylko zagrożenie dla ludzi. Jest to również gatunek bardzo inwazyjny. Z łatwością może wyprzeć swoich europejskich odpowiedników i zająć ich miejsce. Szerszeń azjatycki jest w stanie uśmiercić nawet 100 pszczół każdego dnia, do czego nie są zdolne nasze europejskie owady. 

Eksperci przewidują, że pierwsi przedstawiciele gatunku mogą pojawić się w Polsce już niebawem. Uważajcie więc na siebie i nie zbliżajcie się do tych niebezpiecznych, przerośniętych os. Raczej nie będziecie mieć pewności, czy macie do czynienia z odmianą europejską czy azjatycką. 
16 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 10 czerwca 2019 o 18:06 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef