Naukowcy obalają mity na temat alkoholu. Jedna lampka dziennie wcale nie jest taka zdrowa
To kolejne wyniki badań, które podważają przeświadczenie o zdrowotnych właściwościach wina. Amerykańscy naukowcy z Washington University School of Medicine przeprowadzili szeroko zakrojoną analizę tematu i po przebadaniu 400 tysięcy pacjentów doszli do wniosku, że spożywanie więcej niż 4 drinków (np. kieliszków wina) tygodniowo zwiększa szansę na przedwczesną śmierć aż o 20 procent, niezależnie od wieku i płci.

Wcześniejsze, szeroko rozpopularyzowane wyniki badań, dowodziły, że picie jednej lampki wina dziennie może zapobiegać chorobom serca. Wnioski z nich wyprowadzone są teraz podważane: potencjalne zyski zdrowotne nie równoważą stwarzanego przez ten zwyczaj zagrożenia. Autorzy badania z Washington University School of Medicine nie mają wątpliwości: lampka wina nie powinna być w żaden sposób kojarzona z pozytywnym efektem dla zdrowia.
16 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 05 października 2018 o 11:10 przez kwiatlotosu
Źródło: ScienceDaily.com

Komentarze

Zobacz również

Kiedy europejski styl życia ci wejdzie za mocno.
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 15 października 2018 o 10:10 przez kwiatlotosu
Najnowsze badania: to najbardziej śmiercionośny narkotyk na planecie Ziemia
Alkohol odpowiada aż za 5 procent wszystkich zgonów na świecie (około 3 miliony rocznie) - sugerują najnowsze badania. W przypadku zgonów w wieku 20-30 lat jego udział rośnie i wynosi aż 13,5 procenta wszystkich przypadków. Dane pochodzące z raportu Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że aż 29 procent to zgony wynikające z uszkodzeń ciała spowodowanych spożyciem, w tym wypadki drogowe i samobójstwa.

Doktor Vladimir Poznyak, ekspert WHO ds. ograniczenia spożycia alkoholu, podkreśla, że te szacunki są "ostrożne", a faktyczne śmiertelne żniwo, które co roku zbiera alkohol, może być znacznie wyższe. "Rządy muszą zrobić zdecydowanie więcej, aby można było ograniczyć tę liczbę. Tymczasem polityka na rzecz ograniczenia spożycia alkoholu w wielu krajach w ogóle nie istnieje lub jest niewystarczająca" - komentuje Poznyak.

Polska należy do kręgu kutlturowego, w której alkohol w ogóle nie zwykło się nazywać narkotykiem. Zajmuje specjalne, uprzywilejowane miejsce w naszej kulturze, także prawnej. Badania prowadzone przez naukowców nie pozostawiają jednak wątpliwości, że nie ma żadnych innych podstaw, aby wyróżniać go z grupy takich środków jak marihuana, amfetamina czy heroina. Do tego wiele z substancji nazywanych w Polsce narkotykami jest od niego mniej szkodliwa.
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 24 września 2018 o 09:09 przez kwiatlotosu
Źródło: http://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,alkohol-najgrozniejszym-narkotykiem-ze-wzgledu-na-koszty-spoleczne,artykul,1630202.html; https://www.theguardian.com/society/2018/sep/21/5-of-all-deaths-due-to-alcohol-who-says; https://pl.wikipedia.org/wiki/Narkotyk
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2018 o 11:09 przez kwiatlotosu
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 23 lipca 2018 o 10:07 przez lordvader
Ile Polacy piją w alkoholu? W rankingu spożycia na świecie jesteśmy na 14. miejscu
W 2016 roku Polacy wydali na alkohol 35 miliardów złotych (średnio 3,6 procent budżetu domowego w każdej rodzinie). To o 1,5 raza więcej niż wynosi budżet programu 500 plus (24 miliardy) i aż 2 razy więcej niż wydatki na szkolnictwo wyższe (16,5 miliarda). W UE piją więcej tylko Estończycy, Łotysze i Litwini. Na świecie zajmujemy natomiast 14. miejsce (dane WHO z 2010 roku) ze spożyciem dwukrotnie wyższym niż wynosi średnia światowa. Wyprzedzają nas tylko inne kraje byłego bloku wschodniego, Andora oraz Portugalia. Tendencja jest jednak pozytywna - Polacy piją z roku na rok coraz mniej. Dalej jednak alkohol jest poważnym problemem dla około 10 procent społeczeństwa, które go nadużywa. 7 procent osób pije więcej niż 12 litrów czystego spirytusu rocznie, ale to ta grupa odpowiada aż za połowę spożycia. Alkoholizm prowadzi do wyniszczenia organizmu i ma bardzo poważne, negatywne skutki społeczne.
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 09 kwietnia 2018 o 14:04 przez kwiatlotosu
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_alcohol_consumption_per_capita; http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/badanie-rzad-chce-ograniczyc-reklame-alkoholu-ale-polacy-sa-przeciwni,156071.html; https://www.youtube.com/watch?v=aOyJIJeZ88s