Medyczna marihuana jest już w Polsce! Ile kosztuje, jak długo trzeba czekać i czy każdy lekarz wyda receptę?
Wokół tematu medycznej marihuany w naszym kraju pojawia się bardzo wiele pytań i jeszcze więcej kontrowersji. „Czy to etyczne? Przecież to narkotyki! Komu to potrzebne? Zalegalizować marihunaen?” 

Zacznijmy od samego początku. O marihuanę można się starać, jednak nie mamy pewności, że zostanie nam ona przepisana. To od samego lekarze zależy, czy zdecyduje się on wypisać receptę na dany lek czy też wybierze inny. Nie ma więc co spodziewać się otrzymywania marihuany na: depresję, bezsenność czy migrenowe bóle głowy. 

Nie każdy lekarz wypisze taką receptę, ponieważ nie każdy ma odpowiednie bloczki i prowadzi odpowiednią ewidencję. Marihuana zakwalifikowana jest do kategorii „N”, a więc tej samej, w której znajdują się morfina czy kodeina (leki narkotyczne). Zwykle przepisuje się je w medycynie paliatywnej, a więc głównie w przypadku pacjentów w terminalnym stadium nieuleczalnej choroby. Będą więc robić to głównie onkolodzy, ale również psychiatrzy. 

Marihuana w aptekach nie będzie raczej dostępna od ręki. Jest to stosunkowo droga inwestycja, a póki co żadna apteka nie chce ryzykować braku chętnych na dany lek i sprowadzać go bez sensu. Wiadomo natomiast, że jest ona dostępna w magazynach w Polsce, a więc jej sprowadzenie na życzenia chorego to kwestia 1-2 dni. Jej cena ma wynosić około 60-70 zł. Dość dużo, jednak jest to m.in. wina wysokiego podatku nałożonego na susz (aż 23%, zamiast 8% jak ma to miejsce w przypadku innych leków). 

Jak na razie leki sprzedawane są tylko i wyłącznie w formie suszu. Nie ma póki co żadnej innej alternatywy. Jeśli chodzi o zawartość substancji aktywnych (THC oraz CBD), to jest ona ponoć na tyle niska, że żaden rekreacyjny użytkownik nie będzie tym raczej zainteresowany, choć zażywanie leku skutkować będzie niewielkim „hajem”. 

Marihuana w aptekach przechowywana będzie w sejfie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych leków kategorii N. 

Należy pamiętać o tym, że temat ten dopiero raczkuje w naszym kraju, a więc od teraz będzie już tylko lepiej. Trwają szkolenia lekarzy i farmaceutów, dzięki którym nasi specjaliści dokształcają się i oswajają z leczniczymi konopiami. Mamy nadzieję, że przyniesie to pozytywne skutki.

Odpowiedzi na te wszystkie pytania udzielił mgr. farm. Łukasz Waligórski dla redakcji Noizz Polska
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 23 stycznia 2019 o 18:01 przez e-wonsz
Źródło: https://noizz.pl/nauka-i-technologia/medyczna-marihuana-qanda-wszystko-co-musisz-wiedziec/fyqzvbm

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef