Groźne komary zmierzają do Polski! Już jedno ich ugryzienie może oznaczać śmierć - jak je odróżnić?
Mowa o komarze tygrysim (łac. nazwa Aedes albopictus). Owad przybył do Europy z obszarów dalekiej Azji i jest niezwykle niebezpieczny. Komar tygrysi nie różni się wiele od swoich europejskich kuzynów. Również jest niezwykle agresywny i również atakuje zwykle rano i wieczorem. Wyróżnia go natomiast sam wygląd. Na ciele Aedes albopictus możemy zaobserwować charakterystyczne srebrne paski na czarnym tle - stąd jego nazwa. 

Samo ugryzienie owada nie jest wcale groźniejsze od ukąszenia jego kuzyna z Europy. Groźne natomiast jest to, co może dostać się do naszego ciała. Komar tygrysi jest bowiem wektorem dla ponad 20 arbowirusów, wśród których znajdują się takie, które wywołują groźne choroby tropikalne, czyli m.in.: dengę, końskie zapalenie mózgu, żółtą febrę, gorączkę Zachodniego Nilu, japońskie zapalenie mózgu czy nawet chikungunya. 

Komar tygrysi już teraz obecny jest w wielu krajach Europy Południowej i powoli zmierza w stronę Polski. Pierwsze ślady zauważono nawet w Czechach i na Słowacji blisko granicy z naszym krajem. Dodatkowo Komar obecny jest również w południowej części Niemiec. 

Eksperci są zdania, że już za kilka lat nie uciekniemy przed tymi groźnymi owadami. Pojawią się nawet w krajach skandynawskich, a wszystko przez znaczne ocieplanie się klimatu. W Czechach już zanotowano pierwsze przypadki śmiertelnego ukąszenia komara tygrysiego. Trzeba więc mieć się na baczności.  
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 25 czerwca 2019 o 17:06 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef