Dlaczego komary częściej gryzą ciebie niż twoich znajomych? Oto dlaczego tak jest
Po świecie krąży wiele legend, które wyjaśniają tę tajemnicę. Czy chodzi o grupę krwi? O to, jak mocno ktoś się poci? O to, czy ma „słodką krew”? O to co wcześniej zjadł? O to czy wcześniej spożywał alkohol? Niestety w większości z nich nie ma nawet tego jednego ziarnka prawdy, ponieważ w całości stanowią zwykły stek bzdur. 

Większość komarów identyfikuje swoje ofiary na podstawie wydzielanego przez nie dwutlenku węgla. Odkryto też, że kwas mlekowy działa równie przyciągająco, co wspomniane wcześniej CO2. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest on obecny w ludzkim „zapachu” w największym stopniu ze wszystkich zwierząt. 

To niestety nie tłumaczy dlaczego jesteśmy częściej gryzieni niż nasi znajomi. To tłumaczy tylko dlaczego niektóre komary wolą ludzi nad inne zwierzęta. Najlepszym czym dysponują na ten moment naukowcy, jest mikrobiom naszej skóry. 

Składają się na niego niegroźne bakterie oraz grzyby, które zamieszkują powierzchnię naszej skóry oraz pory naszych włosów. To właśnie zapach, jaki emituje cały nasz skórny mikrobiom pozwala komarom ustalić, czy okażemy się dla nich smakowici. 

Pewnie pomyślicie, że przecież przy każdym podaniu ręki czy dotknięciu skóry drugiego człowieka dochodzi do wymiany i zmieszania się mikrobiomu. Nie do końca tak jest. Każdy centymetr kwadratowy skóry zawiera blisko 1 milion różnych grzybów i bakterii, a więc trudno o wymianę całości. Liczba poszczególnych typów i i ich ogólna ilość sprawia, że każdy z nas jest wyjątkowy pod tym względem. 

Oznacza to więc, że komary dokonują wyboru nie na podstawie nas samych lecz na podstawie zestawu grzybów i bakterii, jaki posiadamy na swojej skórze. 

Niestety naukowcom nie udało się jeszcze ustalić, dlaczego właśnie te a nie inne bakterie preferują one najbardziej. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 11 czerwca 2019 o 20:06 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W Brazylii każdy więzień może skrócić swój wyrok o cztery dni, czytając jedną książkę.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 18 września 2019 o 15:09 przez Defdef

John Carpenter to pierwsza osoba, która wygrała amerykańską wersję Milionerów. Mężczyzna w ostatnim pytaniu użył "telefonu do przyjaciela" tylko po to, żeby poinformować swojego ojca, że nie potrzebuje jego pomocy, bo zna odpowiedź na pytanie i za parę sekund będzie milionerem.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 18 września 2019 o 15:09

1-3% ludzi posiada zmutowany gen hDEC2, dzięki czemu mogą normalnie funkcjonować śpiąc 3-5 godzin dziennie.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 17 września 2019 o 20:09

Ojciec Michaela Jacksona zmuszał go do tańczenia na gorącym piecu, by piosenkarz szybciej poruszał się podczas występu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 17 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Gdyby na Ziemi na 5 sekund zabrakło tlenu, to wszystkie budynki z betonu zawaliłyby się.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 17 września 2019 o 12:09